0
0

سخنرانی و نطق کردن در واقع عملی است که در آن فرد ناطق با نوع و شیوه بیان خود و با استفاده از مهارت‌هایی از قبیل: فن بیان و زبان بدن، مطالب تعیین شده را به شکل برانگیزاننده و تأثیرگذار برای مخاطب ارائه می‌دهد و افکار خود را در اذهان عموم به صورت شفاهی القاء می‌کند.

سخنرانی چیست و سخنرانی کردن یعنی چه؟

واژه سخنرانی در لغت به معنای نطق کردن و خطبه خواندن است. سخنرانی یا خطابه، به صحبت کردن یک فرد برای یک‌ یا یک چند نفر از افراد که شنونده او هستند گفته می‌شود که با هدف خاصی مانند آگاه ساختن، تحت تأثیر قرار دادن و یا سرگرم کردن، آمیخته باشد. سخنوری یا خطابه فن یا عملی است که به وسیله آن شخص سخنران یا خطیب بتواند مخاطب را بر منظور و هدف خود برانگیخته کند به طوری که مورد پذیرش حضار قرار گیرد. در پاسخ به این سؤال که سخنرانی چیست؟ دو نکته حائز اهمیت است. 1- مخاطب، کلام سخنور را بپذیرد و 2- مخاطب تحت تأثیر موضوع قرار گیرد.

مهارت‌های لازم برای سخنرانی

اکثر ما تا به حال تجربه‌ی حداقل یک بار سخنرانی یا کنفرانس را در محیط‌های فرهنگی و اجتماعی مثل مدرسه و دانشگاه داشته‌ایم و یا در آینده خواهیم داشت. اینکه سخنرانی چیست و چگونه می‌توان بر آن مسلط شد، نیازمند فراگیری مهارت، آگاهی از موقعیت و تنظیم محتوای مناسب در زمینه موضوع مورد بحث می‌باشد تا اثربخشی مطلوبی را به همراه داشته باشد. داشتن تعریف درست در این رابطه، بالا بردن گستره‌ی واژگان در ذهن، ادای درست و صحیح کلمات، داشتن اعتماد به نفس و اشتیاق در کلام، بر تأثیر کلام می‌افزاید و نتیجه بهتری را به همراه می‌آورد.

فن بیان در سخنرانی

در سخنرانی حرفه‌ای، فن بیان اهمیت بسزایی دارد. فن بیان روشی است که برای صحبت کردن تأثیرگذار از آن استفاده می‌کنیم که به چگونه گفتن مطالب می‌پردازد نه به چگونه گفتن آن. فن بیان و کلام وسیله‌‎ای برای گفتگو، بیان عقاید و ایده‌های ما در زبان گفتاری است. شما با به کار گیری فن کلام می‌توانید هوشمندانه تر و بسیار با شکوه تر مطالب خود را ارائه کنید و تأثیر بسزایی را با ادای تک تک کلمات خود در ذهن مخاطب ایجاد کنید. حالات و آهنگ و تن صدا در سخنرانی جز موارد مهمی است که جذب سخن را برای مخاطب بیشتر می‌کند.

 

سخنرانی کردن چیست

زبان بدن و چگونگی استفاده از آن

زبان بدن (Body Language) یکی از بخش‌های بسیار مهم در بحث آموزش اصول و فنون سخنرانی به شمار می‌آید. زبان بدن و ارتباط غیرکلامی، از بخش‌های اساسی در همه مذاکره‌ها است و اهمیت آن از آنجایی مشخص می‌شود که ما هنگام مشاهده کردن نشانه‌های ضد و نقیض بین زبان بدن و گفتار طرف مقابل، ترجیح‌مان بر این است که زبان بدن او را ملاک اعتماد قرار دهیم. ما با راه نحوه رفتن، حالت بدن، نحوه حرکت دادن و قرار دادن دست‌ها و پاها، تماس چشمی با مخاطب، لبخند زدن، تماس دست‌ها با صورت، نگاه کردن به اطراف، تکان دادن و نشانه‌های دیگری از این قبیل، پیام‌های مختلفی را به مخاطب ارسال می‌کنیم و از سوی دیگر، مخاطب نیز با زبان بدن و علائم غیرکلامی خود، خواه یا ناخواه، پیام‌هایی را برای ما ارسال می‌کند.

– از تأثیر چشم‌ها غافل نشوید! ارتباط چشمی از مهم‌ترین مهارت‌ها در این زمینه است. شما به عنوان سخنران مجلس باید با مخاطب ارتباط معنادار برقرار کنید و بتوانید با چشمانتان با مخاطب حرف بزنید و به خود و به گفته‌هایتان باور داشته باشید چرا که مخاطب هوشمند با دیدن باور و عزت نفس شما است که پذیرای سخنان شما می‌شود و به این موضوع که علت این سخنرانی چیست و چه اهدافی را در پی دارد، می‌اندیشد.

– هنگام سخنوری، ایستادن کافی نیست. شما به عنوان شخص ناطق جمع، بهتر است گاهی به سمت مخاطب خود حرکت کنید و گاهی نیز از دستان خود استفاده کنید.

– اهمیت دست‌ها را نادیده نگیرید! شما با استفاده درست و به جا از دستانتان می‌توانید تسلط خود را به نمایش بگذارید.

محتوای هر سخنرانی از لحاظ ساختاری در جلسات مختلف متفاوت است و سخنران می‌بایست با در نظر گرفتن موقعیت و شناخت نوع مخاطب، محتوای خود را آماده سازد و به بهترین حالت به بیان آن بپردازد.

انواع سخنرانی

1- سخنرانی سیاسی: این نوع سخنرانی مخصوص‌ دست‌ اندركاران سیاسی ‌است مانند دولت مردان و سیاست مداران مملکت، وزرا، نمایندگان‌ كشورها به‌ سازمان‌های‌ بین المللی‌، نمایندگان‌ دولت‌ در مجالس و به طور كلی‌ آنان كه‌ به‌ نحوی‌ در امور سیاسی‌ دست‌ دارند.

2- سخنرانی مذهبی-منبری: سخنوری‌ منبری‌ كه‌ آن‌ را می‌‌توان‌ سخنوری‌ مذهبی‌ نیز نامید بیشتر مخصوص‌ روحانیان ‌و راهنمایان‌ دینی‌ و مذهبی‌ است‌ و تكیه‌ شخص خطیب بیشتر بر‌ كلام‌ خدا و تعلیمات‌ انبیاء و اولیا دین است.

3- سخنرانی قضایی: مخصوص‌ جلسات‌ دادگاه است‌ و برای‌ رفع‌ اتهام‌ یا دفاع‌ از حق‌ بكار می‌‌رود.

4- سخنرانی علمی: تمام سخنرانی‌هایی که در عصر حاضر در بسیاری از سمینارها، کنگره‌ها و مجامع علمی برگزار می‌شود جزء انواع سخنرانی علمی به شمار می‌آید. امروزه ما نمونه‌های سخنرانی علمی را در کارگاه‌ها و وبینار‌ها به دفعات مشاهده می‌کنیم.

5- سخنرانی تشریفاتی-نمایشی: به این‌ نوع‌ سخنرانی‌ نمایشی‌ نیز می‌‌گویند بیشتر درمجلس‌های‌ رسمی‌ انجام‌ می‌شود و نیز در مواقعی‌‌ كه‌ بخواهند از كسی‌ تکریم كنند و خدمات و زحمات او را‌ تقدیر کنند.

از مهم ترین نکات در آیین سخنرانی می‌توان به برقراری ارتباط با مخاطبان اشاره کرد. بنا بر این گفته قبل از ارائه‌ی هر سخنرانی، سعی در این ‌است که به نحوی با مخاطبان ارتباط برقرار شود. صحبت با مخاطبان و برقراری ارتباط چشمی محیط را دوستانه‌تر و جذاب‌تر می‌کند. همچنین پرسش و پاسخ و استفاده از داستان‌های کوتاه در میان سخنان نیز می‌تواند موجب ارتباط نزدیکتر و‌ فراهم کردن بستر صمیمانه و از بین بردن یکنواختی سخنرانی ‌شود.

 

 

در سخنرانی باید از زیاده‌گویی و پراکنده‌گویی پرهیز شود همان طور که لامارتین می‌گوید: (سخن باید مقصود را برساند، هرچه ساده‌تر قبول‌تر). سخنران می‌تواند با به کار‌گیری ضرب المثل‌ها، داستان‌های کوتاه و نقل قول‌ها محتوای پربارتر و جذاب‌تری را برای مخاطب ارائه دهد و اینکه علت این سخنرانی چیست را به خوبی در مخاطب نهادینه سازد.

سخنران باید مدیریت زمان کار را به خوبی در دست داشته باشد و بتواند تمام مطالب خود را در زمان تعیین شده بیان کند و به جمع‌بندی کلی برسد و در عین حال بتواند تأثیر لازم را با کلام شیوای خود در ذهن مخاطب به جا بگذارد.

زمان طلایی در سخنوری 90 ثانیه اول است. ما در ابتدای سخنرانی نود ثانیه زمان داریم تا مخاطب را جذب سخنان خود کنیم و ترغیب و تأثیر اولیه را در ذهن مخاطب برای شنیدن ادامه مطالب ایجاد کنیم.

 

سخنرانی کردن چیست

در سخنرانی مخاطبان، عناصر مهمی هستند که باعث هدفمند شدن هر چه بیشتر سخنرانی می‌شوند پس همانطور که ابتدا و بدنه‌ی یک سخنرانی هدفمند، با توجه به مخاطب تنظیم می‌شود، انتهای بحث نیز می‌بایست مخاطب را جذب نمود تا تحت تأثیر سخن، دست به کاری بزند و یا دست از کاری بکشد در واقع به نوعی از آن‌ها درخواست مشارکت شود و به این امر که علت این سخنرانی چیست و چه هدفی را به دنبال داشته است، واقف گردند.

در این مقاله سعی بر آن بود که شما به تعریف صحیحی از این سؤال که سخنرانی چیست دست پیدا کنید. لازم به ذکر است که هیچ کدام از سخنران‌های حرفه ای یک شبه به تمام این مهارت‌ها دست نیافته‌اند و در پس آن بارها شکست و تجربه و تمرین و تکرار نهفته است.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://alishafie.com/?p=1653

نظرات

0 نظر در مورد سخنرانی کردن یعنی چه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.