0
0

صحبت های رسمی شاید یکی از مشکلاتی است که تا به حال هر کدام از ما به نحو خاصی با آن دست و پنجه نرم کرده ایم. در این مقاله در خصوص اینکه تکیه کلام چیست و روش حذف آن چگونه است؟ و همچنین روش های حذف تکیه کلام در سخنرانی اطلاعاتی در اختیار شما قرار خواهیم داد.

روش های حذف تکیه کلام در سخنرانی

برقراری ارتباط از زمان پیدایش انسان وجود داشته و نیاز بشر به سخن گفتن یکی از همین راه های ارتباط با همنوعان خویش است. امروزه صحبت کردن در مجامع مختلف روش ها و تنوع گوناگونی یافته است. مسلما صحبت در جمع دوستان یا خانواده با صحبت در یک کنگره علمی یا مصاحبه کاری متفاوت است. صحبت کردن رسمی یا سخنرانی کاری است که نیاز به مهارت های ویژه خودش را دارد. یکی از این مهارت ها توانایی  حذف تکیه کلام در سخنرانی است. از مشکلاتی که اکثر افراد هنگام سخنرانی یا صحبت های رسمی با آن روبرو هستند استفاده از تکیه کلام هایی است که شاید خودشان از آن بی خبر باشند. اما مسلما تاثیر منفی را بر روی شنونده خواهد گذاشت. یکی از این تاثیرات نداشتن نفوذ کلام در مخاطب خواهد بود. این مقاله در خصوص اینکه تکیه کلام چیست و روش حذف آن چگونه است؟ و روش های حذف تکیه کلام در سخنرانی اطلاعاتی در اختیار شما مخاطبان عزیز قرار می دهد.

تیکه کلام در سخنرانی

تکیه کلام چیست و روش حذف آن چگونه است؟

قبل از این که بدانیم چطور و چگونه می توانیم با حذف تکیه کلام در سخنرانی فن بیان قوی تری داشته باشیم بهتر است بدانیم که تکیه کلام چیست و روش حذف آن چگونه است؟ همچنین به چه کلمات یا جمله هایی تکیه کلام گفته می شود. تکیه کلام می تواند به صورت صوت هایی از قبیل: إ…، اوهوم و… یا به صورت کلمات و جملاتی غیر مرتبط با موضوع صحبت باشد. هر کدام از این موارد اگر بیش از اندازه استفاده شوند یا اینکه بدون بار معنایی باشد یا ارتباطی با موضوع صحبت اصلی گوینده نداشته باشد را تکیه کلام می گویند. در برخی موارد نیاز به حذف بعضی از تکیه کلام ها وجود ندارد اما در سخنرانی ها و صحبت در مکان های رسمی بهتر است حذف شده و فرد گوینده بدون تکیه کلام صحبت کند.

انواع تکیه کلام

تکیه کلام انواع گوناگونی دارد که در متن زیر به برخی از آنها می پردازیم:

تکیه کلام های عادتی یا جا پرکن

برخی افراد حین صحبت کردن از اصواتی مانند: إ…، اوهوم، آها و… یا جملات و کلماتی مانند: آره دیگه جونم برات بگه، راستشو بخوای، آره دیگه، درواقع، چیز و… استفاده می کنند. به این جملات که عادت افراد حین صحبت است و همچنین هیچ بار معنایی مثبتی برای شنونده ندارد عادتی یا جاپرکن جمله گفته می شود. در واقع فرد برای اینکه وقتی برای خود بخرد تا بتواند جمله فعلی را تمام و جمله بعدی را آغاز کند از این نوع جملات، کلمات و اصوات استفاده می کند.

تیکه کلام در سخنرانی

تکیه کلام های افراد نگران

برخی افراد همیشه نگران این هستند که نکند حرفی یا کار اشتباهی انجام دهند. این افراد معمولا در کلام خود از تکیه کلام هایی چون: عذر میخوام، ببخشید، با اجازه و… استفاده می کنند. این افراد سعی دارند که قبل از انجام هر خطایی ابتدا معذرت خواهی کنند و حالت نگرانی آن ها ممکن است باعث عدم اعتماد شنونده یا در جایی که استفاده از این کلمات درست نیست باعث تمسخر فرد گوینده نیز شود.

تکیه کلام افراد با اعتماد به نفس پایین

این افراد همواره به دنبال تثبیت خود در جامعه هستند و حتی خودشان هم به خودشان باور ندارند. به همین دلیل در حین صحبت های خود ناخودآگاه یا به صورت عادتی از جملاتی نظیر: دروغ نگم، راستشو بگم، اگه درست باشه و…

تکیه کلام های مذهبی و فرهنگی

برخی تکیه کلام ها ریشه مذهبی دارند. مانند: یا ابوالفضل، یا خدا و… که ریشه در اعتقادات فرد داشته و معمولا به صورت عادتی و ناخودآگاه در صحبت های محاوره ای استفاده می گردد. مشابه آن تکیه کلام های فرهنگی هستند مانند: نوکرم، چاکرم و… که از این کلمات هم در محاوره استفاده می گردد. و با توجه به اینکه در صحبت های رسمی زیاد به کار نمیرود نمیتواند زیاد بار منفی داشته باشد اما بار معنایی ویژه ای هم در برخی محاورات ندارد.

و سایر انواع تکیه کلام ها مثل تکیه کلام فیلم ها که بسیار زیاد بوده و تقریبا هر کسی یک یا چند تکیه کلام دارد که ممکن است با روش حذف تکیه کلام در سخنرانی آشنا نبوده و در سخنرانی ها دچار مشکل می گردد.

حذف تیکه کلام در سخنرانی

تکنیک های حذف تکیه کلام در سخنرانی

1.دایره لغات خود را افزایش دهید

یکی از دلایل استفاده از تکیه کلام کم بودن دایره لغات است. و فرد برای رهایی از این مشکل رو به سمت تکیه کلام های گوناگون و مخصوصا جا پرکن می آورد. بهترین راه حذف تکیه کلام در سخنرانی در این مورد مطالعه فراوان و افزایش دایره لغت است.

2.سکوت را امتحان کنید

سکوت روشی بسیار مناسب برای جایگزینی با جاپرکن ها در حذف تکیه کلام در سخنرانی است. به عنوان مثال به جای استفاده از کلمه إ… از سکوت بهره ببرید. در این حالت هم در شنونده تاثیر مثبت خواهید گذاشت، اعتماد به نفس بالایی از خود نشان خواهید داد و همینطور شنونده را منتظر شنیدن جملات بعدی خود می گذارید تا با دقت بیشتری به سخنان شما گوش فرا دهد.

3.تمرین و تکرار فراموش نشود

قبل از سخنرانی اصلی برای خود متن را شرح دهید. این کار میتواند به حذف تکیه کلام در سخنرانی کمک کند. می توانید صدای خود را ضبط کنید و بعد از اتمام سخنرانی تمرینی خود گوش کرده و نواقص خودتان را برطرف نمایید. در سخنرانی تمرینی میتوانید از دوستان یا خانواده خود بخواهید تا مدتی نقش حضار اصلی را بازی کرده و شما برای آنها سخنرانی کنید.

4.آرامش خودتان را حفظ کنید

نگرانی و استرس میتواند از عوامل مهمی در ایجاد تکیه کلام باشد. بنابراین به این نکته توجه داشته باشید که قرار نیست اتفاقی برای شما بیفتد یا کسی به شما صدمه بزند و این مانند یک صحبت عادی است البته اندکی رسمی. با این کار میتوانید در حذف تکیه کلام در سخنرانی موفق عمل کنید.

حذف تیکه کلام در سخنرانی

5.از تکنیک کش استفاده کنید

یکی از روش های حذف تکیه کلام استفاده از روش کش است. این روش به اینگونه عمل میکند. هنگام صحبت کردن یک کش به دور مچ دست خود بیندازید و در طول صحبت کردن به تکیه کلام های خود آگاه باشید. هر زمان که تکیه کلامی داشتید کش را بکشید و رها کنید تا احساس دردی درون شما شکل بگیرد. این کار به مغز یاداوری می‌کند که این رفتار بدی است. اصطلاحا به این روش شرطی سازی مغز نیز گفته می‌شود. البته آگاه باشید که کش را با فشار زیاد نکشید. زیرا بدن ما ارزشمند است و باید با آن به بهترین شکل ممکن رفتار کنیم.

6.سرعت صحبت خود را تنظیم کنید

تند یا کند حرف زدن هر دو میتواند مشکل ساز باشد. برای حذف تکیه کلام در سخنرانی سعی کنید با استفاده از تکنیک های مختلفی نظیر ضبط صدای خود و گوش کردن به آن سرعت صدای خود را تنظیم کنید. این امر باعث می شود بخشی را فراموش نکنید که نیاز به استفاده از تکیه کلام باشد. همچنین اگر کسی سوالی پرسید اندکی مکث کنید و پس از فکر کردن به سوال جواب دهید. این صبر کردن و فکر کردن باید حداکثر 2 تا 3 دقیقه باشد. وقتی از این روش استفاده کنید هم جواب مطلوبی خواهید یافت و هم به شنونده القا می کنید که برای سوال او اندیشه کردید.

7.ارتباط چشمی با مخاطب برقرار کنید

در برخی افراد این کار حین سخنرانی استرس زا است برای این افراد توصیه می شود قسمت هایی از مکان کنفرانس را انتخاب و نگاه خود را بر روی آن نقاط مختلف جابجا کنید. اما اگر دچار استرس نمی شوید بهتر است با برقراری ارتباط چشمی مخاطب را با خود همراه کرده و با این روش اضطراب خودتان را کم کنید. و در نتیجه با حذف تکیه کلام در سخنرانی فن بیان خود را به رخ بکشید.

حذف تیکه کلام در سخنرانی

امیدواریم در این مقاله با یادگیری اینکه تکیه کلام چیست و روش حذف آن چگونه است؟ در جهت حذف تکیه کلام در سخنرانی شما موثر بوده باشیم.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://alishafie.com/?p=1723

نظرات

0 نظر در مورد روش‌های حذف تکیه کلام در سخنرانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.