0
0

یکی از رایج ترین ترس ها و نگرانی هایی که ممکن است بسیاری از افراد به آن مبتلا باشند ترس از سخنرانی است که با رعایت برخی نکات براحتی می توانیم به مدیریت ترس خود بپردازیم روش هایی مانند تمرین کردن زیاد و تسلط کامل بر متن، حفظ آرامش و تنفس عمیق و موارد مشابه آن که به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

مدیریت ترس از سخنرانی و اهمیت آن:

ترس از سخنرانی در جمع شکل رایجی از اضطراب است. تخمین زده شده است که 75 درصد افراد هنگام صحبت در جمع درجاتی از اضطراب و عصبی بودن را تجربه می کنند بنابراین اولین نکته ای که باید به یاد داشته باشید این است که ترس شما کاملا طبیعی است. برخی از افراد مبتلا به این نوع ترس به طور کلی از سخنرانی در جمع اجتناب می کنند یا در صورت حضور در این گونه جمع ها دچار اضطراب شدید می شوند البته راهکارهایی برای مدیریت ترس از سخنرانی وجود دارد. این نوع اضطراب در هنگام سخنرانی بر کیفیت سخنرانی و مواجهه ما با مخاطب اثر منفی می گذارد و باعث می شود نتوانیم به نتیجه مطلوب خود دست یابیم در نتیجه این نوع هراس ممکن است توانایی های فرد را در پیشبرد فرصت های تحصیلی، اجتماعی یا شغلی محدود کند. در متن زیر به بررسی راهکارهایی برای مدیریت ترس هنگام سخنرانی خواهیم پرداخت.

مدیریت ترس سخنرانی

بررسی روش های مدیریت ترس از سخنرانی:

آمادگی کامل مهمترین عامل برای مدیریت ترس:

یک سخنرانی عالی فقط در صورت آمادگی کامل شما بر روی موضوع امکان پذیر است. هر چه آمادگی و تسلط بالاتری داشته باشید نگرانی شما در مورد عصبی به نظر رسیدن، فراموش کردن متن یا از دست دادن تمرکز کمتر خواهد شد. ارائه خود را بارها تمرین کنید بهتر است هنگام تمرین از سخنرانی خود فیلم بگیرید تا بعدا بتوانید ایرادات خود را شناسایی و برطرف کنید. برای درک بهتر این موضوع به میزان تسلط بازیگران روی فیلمنامه و دیالوگ ها فکر کنید. بدیهی است هر چه بازیگر تسلط بیشتری روی دیالوگ های خود داشته باشد ترس و اضطراب کمتری از اجرای نقش خود خواهد داشت . به یاد داشته باشید عدم آمادگی می تواند تمرکز شما را به شدت تحت تاثیر قرار دهد و از کیفیت کار شما بکاهد.همچنین با صرف اندکی وقت بیشتر سوالات احتمالی که مخاطبان ممکن است از شما بپرسند را پیش بینی کنید و پاسخ ها را آماده کنید.

از مصداق های دیگر آمادگی برای سخنرانی آماده کردن تمام ابزار و وسایل لازم است. در صورت امکان قبل از سخنرانی از مکانی که قرار است سخنرانی در آن صورت گیرد بازدید کنید و قبل از شروع سخنرانی تمام لوازم مورد نیاز از جمله لوازم صوتی و تصویری، متن سخنرانی و به طور کلی هر آن چه که حین سخنرانی به آن نیاز دارید  را گردآوری کنید هر چه سازماندهی شما بهتر و قوی تر باشد از استرس و اضطراب شما کاسته خواهد شد توجه به این نکات کمک زیادی به مدیریت ترس شما از سخنرانی خواهد کرد.

مدیریت ترس سخنرانی

تنفس عمیق باعث کاهش استرس و کمک به مدیریت ترس می شود:

تنفس تنها سیستم بدنی خودمختار است که شما کنترل کامل روی آن دارید و انجام دادن تنفس صحیح می تواند اثرات کاملا آرام بخشی روی شما داشته باشد. بهتر است حدود 5 دقیقه قبل از رفتن روی صحنه چندین نفس عمیق بکشید ویا مدیتیشن کنید. در صورت لزوم این عمل را چندین بار تکرار کنید تا اثرات آن را مشاهده کنید.وقتی روی تنفس خود تمرکز کنید صدای شما طنین بهتری خواهد داشت و آرامتر خواهید شد.با آرامش نفس بکشید و روی دم و بازدم های خود تمرکز کنید. تنفس عمیق به کاهش استرس و آرام کردن شما کمک به سزایی خواهد کرد.

همچنین بهتر است بدانید چگونه بدن خود را در یک حالت آرام قرار دهید. انواع تکنیک های آرام سازی می تواند از اضطراب و استرس شما تا حد زیادی بکاهد. این تکنیک ها شامل یادگیری نحوه صحیح تنفس، کاهش تنش در عضلات و مواردی مشابه آن است.همچنین انجام یک ورزش سبک قبل از سخنرانی می تواند عمل اکسیژن رسانی به مغز را بهتر کنداین عمل می تواند شامل یک پیاده روی کوتاه یا انجام چند حرکت ساده باشد. نکته بسیار مهم برای مدیریت ترس از سخنرانی این است که اگر برای لحظاتی تمرکز خود را از دست دادید از سکوت کردن ترسی نداشته باشید.ممکن است از نظر شما این سکوت طولانی و برای مخاطب آزار دهنده به نظر برسد اما هرگز چنین نیست شما به مدت چند ثانیه سکوت می کنید و چند نفس عمیق می کشید و سپس با تمرکز بیشتر به سخنرانی خود ادامه می دهید.

برای مدیریت ترس از سخنرانی موفقیت خود را تجسم کنید:

قبل از انجام سخنرانی تصور کنید ارائه شما به خوبی پیش می رود و به راحتی از عهده آن بر می آیید. افکار مثبت همچنین به کاهش استرس و اضطراب شما در مورد عملکردتان بسیار کمک می کند.تجسم موفقیت بسیار سودمند است زیرا مغز نمی تواند بین واقعیت و تخیل مرزی قائل شود. بعد از این که چیزی را با جزئیات  تجسم کردید، وقتی در واقعیت با آن وضعیت مواجه شدید ذهن شما احساس می کند قبلا آن عمل صورت گرفته است.  بهتر است بدانید بسیاری از نگرانی های شما بی مورد بوده و به احتمال زیاد شما نسبت به خود بسیار سختگیرتر و انتقادپذیرتر از مخاطبان خود هستید و نکاتی که ممکن است حین سخنرانی شما را آزار دهد به احتمال بالا مخاطب شما به هیچ وجه متوجه آن نشده است.سعی کنید به هیچ وجه افکار منفی نسبت به سخنرانی خود نداشته باشید به عنوان مثال هرگز به این قضیه فکر نکنید که اگر تمرکزم را از دست دادم یا کلمه ای را اشتباه به زبان آوردم مخاطب مرا مورد تمسخر قرار خواهد داد. سعی کنید تمام ترس خود را از طرد شدن از بین ببرید و به یاد داشته باشید مخاطبان فقط برای گوش دادن به سخنان شما در آن جا حضور دارند.

مدیریت ترس سخنرانی

اگر اضطراب شما بیش از حد نرمال است برای مدیریت ترس خود، مخاطب را نادیده بگیرید:

توجه داشته باشید که اگر نمی توانید استرس خود را کنترل کنید بهتر است در حین سخنرانی مخاطبان را نادیده بگیرید. به عنوان مثال سعی کنید تماس چشمی مداوم با مخاطبان نداشته باشید این امر باعث می شود که متوجه هیچ گونه واکنش منفی از طرف مخاطبان خود نشوید. وقتی ارتباط چشمی مداوم با مخاطبان ندارید فقط روی سخنرانی خود تمرکز می کنید و احتمال پرت شدن حواس شما به مراتب کمتر خواهد شد. بهتر است روی مطالب خود تمرکز کنید نه روی مخاطبان و واکنش های آن ها زیرا مردم عمدتا به اطلاعاتی جدیدی که از شما دریافت می کنند توجه می کنند نه به نحوه ارائه شدن آن ها. بنابراین اگر بتوانید تا حدودی استرس خود را کنترل کنید به احتمال بالا مخاطبان متوجه اضطراب شما نخواهند شد.ب ه عنوان آخرین توصیه برای مدیریت ترس از سخنرانی این نکته را به خود یادآوری کنید که برای چه علتی در آن جمع حضور دارید و به این نکته آگاه باشید که مخاطبان ترس ندارند. آنها هم مانند همه‌ی انسان های روی کره‌ی زمین هستند. در واقع شما می خواهید پیامی ارزشمند را به مخاطب خود منتقل کنید و با انجام این کار به دیگران اطلاعات جدیدی منتقل کنید بنابراین بدون هیچ ترسی در صحنه حاضر شوید و سخنرانی خود را انجام دهید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://alishafie.com/?p=1449

نظرات

0 نظر در مورد برای مدیریت ترس از سخنرانی چه‌کارهایی لازم است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.